Belka
Wtorek, 23 Kwietnia 2024   imieniny: Jerzy, Wojciech
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Jak zatem dbać o swoją prywatność w sieci?

Data publikacji: 2017-07-03, Data modyfikacji: 2017-07-03
A A AWydrukDrukuj  
 
Jak zatem dbać o swoją prywatność w sieci?

Szacuje się, że liczba wykrytych incydentów naruszających bezpieczeństwo informacji w firmach wzrosła w Polsce aż o 46 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Podobne zdarzenia zagrażają również bezpieczeństwu danych indywidualnych użytkowników. Przechwycenie poufnych danych coraz częściej jest jednak nie tylko wynikiem działania złośliwego oprogramowania, ale także kradzieży wzrokowej. 

Kradzież wzrokowa równie niebezpieczna

Wbrew powszechnemu przekonaniu, do przejęcia poufnych danych może dojść nie tylko w wyniku zastosowania złośliwego oprogramowania. Znaczącym problemem jest także snooping, czyli wzrokowa kradzież danych, wynikająca z celowego podglądania danych na ekranie komputera, smartfona lub tabletu. Zdaniem ekspertów to „czynnik ludzki” jest najsłabszym ogniwem  w łańcuchu bezpieczeństwa danych. Znaczna część użytkowników sieci korzysta z niej bowiem poza domem – za pomocą latopów lub smartofonów dokonujemy zakupów internetowych stojąc w kolejce, logujemy się swoje konta społecznościowe jadąc autobusem, a pracownicy nierzadko wysyłają firmowe dokumenty siedząc w kawiarni. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, tymczasem to właśnie w takich sytuacjach wyspecjalizowani złodzieje nabywają nasze dane – doświadczeni przestępcy potrzebują zaledwie kilku sekund, aby zdobyć potrzebne im informacje.

Warto podkreślić, że proceder kradzieży danych jest uprawiany w Europie niemal każdego dnia. Według badań, średni koszt ponoszony przez organizacje w związku z naruszeniem danych wynosi w UE aż 5,8 mln złotych. Straty finansowe oraz osobiste użytkowników indywidualnych mogą być jeszcze bardziej znaczące.

Technologia w służbie bezpieczeństwa

Jednym z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych podczas cyberataków jest tzw. malware. To złośliwe oprogramowanie, za pomocą którego hakerzy otrzymują dostęp do naszych urządzeń. Aby zapobiec podobnemu zdarzeniu należy korzystać z zapór sieciowych oraz programów antywirusowych z technologią wykrywania zagrożeń na podstawie ich zachowania w systemie. Umożliwia to identyfikację zagrożenia zanim dojdzie do jakichkolwiek szkód. Warto również pamiętać o regularnej aktualizacji oprogramowania chroniącego oraz prewencyjnym skanowaniu komputera. Eksperci podkreślają także wagę stosowania silnych, trudnych do złamania haseł dostępu oraz bezpiecznej archiwizacji najważniejszych dla nas plików, np. na dyskach zewnętrznych z pamięcią flash.

Jak chronić swoje dane?

Jedną z najpewniejszych metod ochrony przed utratą poufnych danych jest oczywiście zrezygnowanie z wykonywania np. operacji bankowych w miejscach publicznych. Często jest to jednak niemożliwe. Z pomocą przychodzą wówczas filtry prywatyzujące, czyli specjalne nakładki na ekrany urządzeń, w których zastosowano opatentowaną technologię mikro-żaluzji, ograniczającą pole widzenia ekranu dla osób trzecich już przy niskich kątach nachylenia. Oznacza to, że treści widoczne są wyłącznie dla użytkownika siedzącego na wprost urządzenia. Osoby postronne widzą z kolei wyłącznie czarny ekran – przesyłane zdjęcia, informacje czy dane logowania pozostają więc poufne. Co więcej, filtry mogą oferować również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem emitowanym przez urządzenia.

Postęp cyfryzacji sprawił, że najważniejszymi informacjami wymieniamy się obecnie w wersji elektronicznej. Pamiętajmy jednak, że wiąże się to z szeregiem zagrożeń, a rozwiązania sieciowe to niedostateczne zabezpieczenie poufnych danych. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak popularny jest ostatnio właśnie ‘visual hacking’Tymczasem ochrona przed niechcianą ekspozycją prywatnych lub ważnych treści jest banalnie prosta – powiedziała Agata Osuch.

Filtry prywatyzujące zapewniają nie tylko poufność danych użytkowników indywidualnych, ale przede wszystkim sprawdzają się w przypadku pracowników firm, w tym w szczególności – osób pracujących w tzw. open space lub często podróżujących w celach służbowych. Wzrokowa kradzież danych może bowiem odbyć się niemal wszędzie, warto więc stosować rozwiązanie, które pozwoli nam bezpiecznie korzystać z Internetu w każdych warunkach.

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: 3M
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     
    Jak długo codziennie korzystasz z internetu?
    do godziny
    od jednej do dwóch godzin
    od dwóch do czterech godzin
    od czterech do ośmiu godzin
    osiem godzin lub więcej
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat augustowski – z siedzibą w Augustowie, położony na obszarze Równiny Augustowskiej, Wzgórz Sokólskich, Kotliny Biebrzańskiej i Pojezierza Ełckiego.

    Do powiatu należą: gmina Augustów, gmina miejsko – wiejska Lipsk, gminy wiejskie: Bargłów Kościelny, Nowinka, Płaska, Sztabin.

    Powiat o wyjątkowych walorach przyrodniczych i turystycznych - 10 rezerwatów przyrody, 55 jezior oraz Kanał Augustowski.

    Przez powiat augustowski przebiega międzynarodowa droga VIA BALTICA, łącząca Europę Centralną i Zachodnią ze Skandynawią i północną Rosją.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola