Belka
Środa, 16 Czerwca 2021   imieniny: Alina, Aneta, Justyna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Jeszcze przez rok rodzice za wypoczynek mogą zapłacić bonem

Data publikacji: 2021-03-12, Data modyfikacji: 2021-03-12
A A AWydrukDrukuj  
 
Jeszcze przez rok rodzice za wypoczynek mogą zapłacić bonem

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą, która jest wywołaną epidemią COVID-19. Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie a także imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022r.

Od 1 sierpnia 2020 r. do chwili obecnej rodzice w całym kraju aktywowali już 1,3 mln bonów z ponad 4,2 mln im przysługujących. Zrealizowano ponad 400 tys. przelewów na łączną kwotę przekraczającą 289 mln zł. Ponad 19,7 tys. podmiotów turystycznych jest aktualnie zarejestrowanych w bazie Polskiej Organizacji Turystycznej.

- Nieco inaczej wygląd sytuacja w województwie podlaskim. W naszym regionie bon pobrał co czwarty rodzic, czyli prawie 28 tys. osób. ze 107 tys. wszystkich uprawnionych. Kwota którą już zapłacili mieszkańcy województwa podlaskiego branży turystycznej wyniosła obecnie 5,1 mln. zł. Jedynie 4 tys. bonów zostało wykorzystanych w 100 proc.- informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł. By go otrzymać rodzic musi złożyć na PUE ZUS oświadczenie.

- Bon może aktywować tylko ten rodzic, który pobiera świadczenie 500+. Jest to dokument elektroniczny. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS wybieramy zakładkę - Ogólny, a następnie - Polski Bon Turystyczny. Trzeba też aktywować bon. Można to zrobić w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami czy wyjazdem. Za pomocą bonu można płacić wielokrotnie, aż wyczerpie się pełną kwotę. - wyjaśnia rzeczniczka.

Należy pamiętać, że usługa hotelarska lub impreza turystyczna są świadczone na rzecz dziecka. Dziecko musi być razem z rodzicem i korzystać z takiej usługi. Dotyczy to również takich sytuacji gdy za dziecko nie trzeba zapłacić bo jego pobyt jest bezpłatny ze względu na jego wiek.

Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba podać specjalny numer tzw. kod obsługi płatności, a następnie jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem, przesłany SMS-em na numer telefonu komórkowego , który został podany na PUE ZUS przy aktywacji bonu.
Bonem można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Co ważne bonu nie można wymienić na gotówkę, inne środki płatnicze ani inne środki wymiany.

, Źródło artykułu: Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Jak długo codziennie korzystasz z internetu?
  do godziny
  od jednej do dwóch godzin
  od dwóch do czterech godzin
  od czterech do ośmiu godzin
  osiem godzin lub więcej
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat augustowski – z siedzibą w Augustowie, położony na obszarze Równiny Augustowskiej, Wzgórz Sokólskich, Kotliny Biebrzańskiej i Pojezierza Ełckiego.

  Do powiatu należą: gmina Augustów, gmina miejsko – wiejska Lipsk, gminy wiejskie: Bargłów Kościelny, Nowinka, Płaska, Sztabin.

  Powiat o wyjątkowych walorach przyrodniczych i turystycznych - 10 rezerwatów przyrody, 55 jezior oraz Kanał Augustowski.

  Przez powiat augustowski przebiega międzynarodowa droga VIA BALTICA, łącząca Europę Centralną i Zachodnią ze Skandynawią i północną Rosją.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola